bemutató üzemi átadó
Forrás: Kiss Gadget Zoltán
Rendezvény
2025. április 9., 10:57
Modern szőlészeti és borászati eszközök az SZBKI szolgálatában
A vidékfejlesztési programokon belül meghirdetett „Bemutató üzemek támogatása” című pályázati felhívás keretében a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet mintegy 890 millió forint támogatásban részesült. A megvalósult fejlesztés ünnepélyes átadóját április 8-án tartották a kutatóintézet Pázmány Péter utcai telephelyén.
A 300 éves egyházi birtokon 1949-ben alapított intézet akkor jött létre, amikor az agrárkutatás kezdett kialakulni az országban. Technológiai és módszertani fejlődés következtében jelentős változásokon ment keresztül az intézet, de a legjelentősebb mérföldkőhöz most érkezett el, amikor az Agrárminisztérium Vidékfejlesztési Programjának köszönhetően közel 1 milliárd forint értékben vásárolhatott szőlészeti és borászati eszközöket, gépeket. Ezzel a beruházással teljes mértékben megújult szőlészeti gépparkkal, borászati eszközállománnyal felszerelkezve folytatja tudományos tevékenységét az intézet, mely a tudás és az innováció egyik meghatározó központja Magyarországon. A fejlesztés nemcsak az intézet működési fenntarthatósága szempontjából létfontosságú, hanem a magyarországi agrárkutatási szektor szélesebb körű támogatását is jelzi.
Az elmúlt 75 évben ilyen nagymértékű fejlesztés egyszerre nem történt még itt, a Pázmány Péter utcai telephelyen – hangsúlyozta Madaras Zoltán, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke, akinek meghívására olyan egykori kollégák is részt vettek a rendezvényen, akik első munkanapjuktól az utolsóig, több mint 40 éven keresztül az intézetben dolgoztak: Szeretném nekik megköszönni, hogy ilyen szilárd és stabil alapokat teremtettek nekünk ahhoz, hogy egy ekkora pályázatot elnyerhettünk. Emellett kiemelte a szakközépiskolákkal közös oktatási együttműködést is: Bízom benne, hogy a szakközépiskolákkal fennálló kapcsolat erősödni fog, és ez az eszközpark, hozzájárul ahhoz, hogy kiváló gyakorlati képzési helyszín lehessünk, melynek köszönhetően a diákok később Magyarország borászainak hasznos tagjai lehetnek.
Szili Katalin, a PTE-t fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kurátora elmondta, a kutatóintézet fontos eleme az egyetem karakterének, hiszen annak olyan egyediséget biztosít, amely nagyban segíti a magyar felsőoktatásban elfoglalt pozícióját. Számunkra egyfajta egyediséget is jelent, hogy az egyetem rendelkezik egy olyan borászattal, ahol nemcsak kutatás és oktatás folyik zajlik, hanem szolgáltatások is igénybe vehetőek. Fontos, hogy minden olyan új technológia megjelenhessen itt, ami egy 21. századi üzemhez hozzáillik.
Az ünnepélyes átadón Pálmai Gergely szakképzésért felelős helyettes államtitkár a képzések fontosságát emelte ki, ugyanakkor emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy 2019-2020-ban úgy alakították át a képzéseket, hogy azok megfeleljenek nem csak a jelen, de a jövő kihívásainak is. A cél, hogy a diákok megfelelő gyakorlati és elméleti tudásra tegyenek szert a képzések során. A szakképzés ma már a felsőoktatásnak is előszobája, amely az innovációval való együttműködésnek is kiváló keretet biztosít, hiszen úgy kötöttük össze a szakképzéseket a felsőoktatási intézményekkel, hogy ma már pályaválasztáskor nem kell választani érettségi és szakma között, aki ugyanis technikumban tanul, egyszerre kap érettségit és szerez szakmai végzettséget is.
Az átadáson fentiek mellett részt vett, és köszöntőt mondott Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Hoppál Péter országgyűlési képviselő és Miseta Attila, a PTE rektora. Az esemény keretében Kvanduk Frigyes, a Pécsi Egyházmegye általános helynöke áldotta meg a beruházást, illetve az új eszközökkel, gépekkel dolgozó munkatársakat.
Fotó: Kiss Gadget Zoltán
Forrás: UnivPécs Magazin